verze pro tisk

Vyšel vám pozitivní těhotenský test? Na jaká vyšetření se připravit?

27. červen 2013

Zjistila jste, že čekáte vytoužené miminko? Nebo na těhotenství zatím jen pomýšlíte, ale už studujete, co všechno vás v těch 9 měsících čeká? S tímto požehnaným stavem jsou samozřejmě spojené také častější lékařské kontroly. Jaká vyšetření vás v těhotenství čekají a kdy se provádějí?

Vyšel vám pozitivní těhotenský test? Na jaká vyšetření se připravit?Vyšel vám pozitivní těhotenský test? Na jaká vyšetření se připravit?

Základní prohlídka

Jakmile objevíte na testu //, měla byste se objednat ke svému gynekologovi. Ten vás pozve na vyšetření nejčastěji dva až tři týdny po vynechání menstruace. V tu dobu už může spolehlivě říct, zda se vajíčko uhnízdilo správně v děloze a už může být patrná srdeční činnost. Také se již může projevit, zda hrozí rizikové těhotenství.

10. týden těhotenství

V tomto týdnu se provádí již první těhotenské vyšetření. Lékař vám odebere krev pro zjištění krevní skupiny a Rh faktoru, a vyloučení závažných chorob (HIV/AIDS, syfilis...)

Dále bude vyšetřena moč na bílkoviny a cukr. Samozřejmostí je vyšetření tlaku, pulsu a váhy. Lékař dále odebere vaši anamnézu a provede vám ultrazvuk (UTZ). Bude-li vše v pořádku, pravděpodobně dostanete již těhotenskou průkazku.

12. - 13. týden těhotenství

V tomto období se provádí velice důležitý NT screening. Test není povinný a také není většinou hrazen ze zdravotního pojištění. Cena je různá, pohybuje se cca okolo 1000 - 1500 Kč. Jeho cílem je zjistit vývojové vady plodu, jako například Downův syndrom. Je mnohem přesnější než tripple test, který se provádí v 16. týdnu.

16. týden těhotenství

Na řadu přichází obávaný tripple test, hrazený pojišťovnou. Nastávající maminka ho může odmítnout. Často totiž vychází falešně pozitivní. Pomocí něho se zjišťuje pravděpodobnost vývojových vad. V současné době se ale více doporučuje NT screening.

V tomto týdnu můžete rovněž absolvovat odběr plodové vody. Po něm máte nárok na neschopenku a budete minimálně dva týdny odpočívat. Více zde.

20. týden těhotenství

Ve 20. týdnu vás čeká tzv. velký UTZ. Lékař bude kontrolovat srdíčko dítěte a měřit jednotlivé části těla. Dále stanoví či upravuje termín porodu. Je také možné většinou určit pohlaví miminka.

24. - 25. týden těhotenství

V tomto období se provádí test na těhotenskou cukrovku - oGTT. Obvykle ho nemusí podstupovat ženy do 25. roku. Ačkoli je nepříjemný, neboť musíte být na lačno a trvá více než 2 hodiny, je dobré ho absolvovat. Neléčená těhotenská cukrovka může způsobit vážné problémy dítěti.

30. - 32. týden těhotenství

Opět probíhá screeningové vyšetření, kde se zjišťuje hlavně poloha miminka, jeho váha, pohyby, množství plodové vody a stav placenty.

36. týden těhotenství

V současné době už jste na mateřské dovolené. Intervaly mezi prohlídkami se zkracují. V tomto týdnu absolvujete běžnou poradnu - vyšetření krevního obrazu, Rh faktoru, moči. Dále se zjišťuje přítomnost streptokoka B.

Předporodní vyšetření

Po 36. týdnu těhotenství budou vaše prohlídky ještě častější. Bude se zjišťovat připravenost porodních cest, natáčet monitor kvůli srdečním ozvám miminka, kontrolovat jeho poloha. Dále se kontroluje váha jak dítěte, tak matky.

Máte zkušenost s ještě dalšími speciálními vyšetřeními v těhotenství? Jak probíhaly a kdy jste je podstoupila? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Čtěte také...

Jak spolu souvisí pozitivní přístup a krása

Jak spolu souvisí pozitivní přístup a krása

Říká se, že když se ženy sami se sebou cítí být spokojené, projeví se to i na jejich vzhledu a kráse.

Chci nosit kontaktní čočky- jak na to?

Chci nosit kontaktní čočky- jak na to?

Problémy se zrakem dnes trápí velkou část populace. Nejvíce lidí trpí krátkozrakostí a dalekozrakostí. Nošení brýlí na dálku nemusí být pro někoho komfortní, ba dokonce spousta lidí ve své práci či při sportování ani nemůže dioptrické brýle nosit. V tomto případě mohou přijít na řadu kontaktní čočky…


Masáže - Jaký je jejich význam pro náš organismus?

Masáže - Jaký je jejich význam pro náš organismus?

V dnešní době neustále slýcháme o širokých nabídkách masáží, slibujících zaručené výsledky. Mají však masáže opravdu pozitivní účinky pro náš organismus a pro koho jsou určeny? To společně odhalíme v dnešním článku.

K relaxaci je dobré využívat vířivku

K relaxaci je dobré využívat vířivku

Pakliže chceme o své tělo pečovat opravdu důkladně, pak nesmíme zapomenout ani na potřebnou regeneraci a odpočinek. Organismus, který je neustále vystavován stresu a nadměrné zátěži, mnohem hůře regeneruje a dochází k jeho rychlejšímu stárnutí. Zdravý jedinec potřebuje kromě spánku také kvalitní r…