verze pro tisk

Péče pro každý typ pleti

12. září 2011

Existuje pět základních typů pleti: normální, mastná, suchá, citlivá a smíšená. Abyste mohla pleti dopřát odpovídající péči, musíte si nejprve zjistit, jaký typ pleti vlastně máte.

Péče pro každý typ pletiPéče pro každý typ pleti

Typ kůže je podmíněn dědičností, hladinou hormonů i způsobem života. Pokožka však reaguje na okolí, a proto může mít v každé roční období tak trochu jiné potřeby. Typ pleti se také může měnit podle věku – znamená to tedy, že v mládí nemusíte mít stejný typ pleti jako v dospělosti a ve stáří. Typ pleti si tedy jednou za čas ověřte a tomu přizpůsobte i péči. Nezapomínejte, že pro všechny typy pleti platí také ochrana před slunečním zářením.

Normální pleť

Normální pleť je zřejmě tou nejšťastnější variantou. Mají ji hlavně děti, u dospělých se moc nevyskytuje. Jedná se o hladkou a pevnou pleť bez problémů (žádná suchá ani mastná místa, žádné pupínky, flíčky apod.).

Mastná pleť

Typický je mastný a lesknoucí se vzhled kůže, rozšířené póry, sklon k tvorbě akné a pupínků. Snad jedinou výhodou tohoto typu pleti je pozdější vznik vrásek.

Mastná pleť vyžaduje poměrně hodně péče. Používejte čisticí přípravky, krémy a masky výhradně určené pro tento typ pleti. S čištěním (ve snaze odstranit veškerou mastnotu) to ale nepřehánějte, tím totiž ještě více podnítíte činnost mazových žláz. Při ochraně proti slunci používejte nemastné pleťové mléko.

Suchá pleť

Na suché pleti se snadno tvoří flíčky a trhlinky. Jedná se o pleť jemnou, se sklonem k předčasnému stárnutí a vzniku vrásek. Po vyčištění je typický pocit stažení. Může svědit a být podrážděná. Uhříky a pupínky se vyskytují jen zřídka.

Pravidelně používejte dobrý hydratační krém. Pokud používáte tonikum, volte přípravky bez alkoholu – ten totiž ještě víc vysušuje. Oční krémy a gely začněte používat poměrně brzy. Co se týká ochrany proti slunci, používejte vysoký ochranný faktor.

Citlivá pleť

Má tendenci zarudnutí, tvorbě popraskaných žilek a k alergickým reakcím na některé kosmetické přípravky.

Dejte přednost hypoalergenním a neparfémovaným výrobkům. Nepoužívejte adstringentní nebo tonizační prostředky. Na tváře je vhodný těžší hydratační krém, který zabrání vzniku popraskaných žilek.

Smíšená pleť

Smíšená pleť je zřejmě tím nejběžnějším typem kůže, zejména u starších lidí. Čelo, nos a brada jsou mastnější a mají hrubší vzhled oproti zbytku obličeje. Někdy se objevují zanícené pupínky.

Na suchou část obličeje používejte hydratační krém, na mastnější v případě potřeby jen lehký krém. Na mastné partie používejte tonizační nebo adstringentní roztok.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Péče pro každý typ pleti

Péče pro každý typ pleti

Existuje pět základních typů pleti: normální, mastná, suchá, citlivá a smíšená. Abyste mohla pleti dopřát odpovídající péči, musíte si nejprve zjistit, jaký typ pleti vlastně máte.

Citlivá pleť a péče o ní

Citlivá pleť a péče o ní

Citlivá pleť si vyžaduje extra péči. Dopřáváte jí vše, co potřebuje?


Čištění pleti - čisticí prostředky

Čištění pleti - čisticí prostředky

Pleť by po čištění neměla zůstat podrážděná. I u čištění pleti platí, že je důležité používat takový prostředek, který je pro daný typ pleti nejvhodnější. Čisticích prostředků je hodně – od mýdel, přes čisticí krémy, tyčinky, emulze, pleťová mléka až po papírové kapesníčky.

Jídlem ke zdravé pleti - část II.

Jídlem ke zdravé pleti - část II.

Zdravá a pestrá strava prospívá našemu zdraví a má ještě jednu výhodu - má skvělé účinky i na náš vzhled! A které potraviny jsou nejlepší pro zdravou pleť?