Jak pečovat o pleť s akné?

Jak pečovat o pleť s akné?

Základy péče o pleť

Nikdy nezapomenu na to, jak má matka trvala na tom, že pečování o pleť je základní hygienický rituál. Ale pravdou je, že když jsem byla mladší, většinou jsem jen omývala tvář čistou vodou a šla do postele. Ale pak přišel pubertální věk a spolu s ním i nezvaní hosté v podobě akné. Z tohoto důvodu jsem se začala víc zajímat o svou pleť a odkryla jsem svět krásy a kosmetiky, který je pro mě dnes naprosto fascinující.

Péče o pleť s akné může být výzvou, ale nebojte se - není to tak složité, jak to může na první pohled vypadat. Důležité je pochopit, co je akné, proč se objevuje a jak se mu můžeme vyhnout. Také je nezbytné znát základy péče o pleť, což je základem tohoto článku. Bez ohledu na to, zda máte suchou, mastnou, smíšenou nebo citlivou pleť, existuje několik klíčových kroků, které byste neměli vynechat. To zahrnuje čištění, tonizaci a hydrataci. A nezapomínejte na denní ochranu před sluncem!

Porozumění akné

O akné se hovoří jako o onemocnění kůže, které je způsobené zánětem mazových žláz a folikulů vlasů. Mimo jiné se projevuje v podobě černých teček, bílých pupínků a zarudnutí. Ale proč se akné vlastně objevuje? Existuje více faktorů, které mohou ovlivnit vznik akné. Tyto faktory zahrnují genetické predispozice, hormonální změny, stres, nedostatečnou hygienu, neadekvátní stravu a další.

Docela zajímavý je fakt, že podle studie publikované v Journal of the American Academy of Dermatology, až 85% mladých lidí trpí akné v nějaké formě. Takže pokud máte pocit, že jste jediný, kdo má problémy s pletí, no, rozhodně nejste sami!

Čištění pleti

Čištění pleti je základní krok, kterým by měla začínat každá rutina péče o pleť. A v případě akné je tento krok naprosto zásadní. Proč? Protože když nedojde k pravidelnému a důkladnému čištění pleti, může dojít k ucpání pórů, což je častá příčina vzniku akné.

Nůžky na výběr čistících prostředků sice mohou být přímo matoucí, ale já mám pro vás jeden tip. Vyhněte se tvrdým čistícím prostředkům, které pleť příliš vysušují. To může vyvolat „rebelační“ reakci pleti, která se pokusí vysušení kompenzovat nadměrnou produkcí mazu a výsledkem jsou znovu ucpávané póry a akné.

Pravidelná exfoliace

Nebojte se slova "exfoliace". Ano, slyší se to hrozivě, ale ve skutečnosti je to jen jemné, ale důkladné odstraňování odumřelých kožních buněk z povrchu pleti. My, co trpíme akné, víme, že naše pokožka může být citlivější a reagovat prudčeji na různé kosmetické produkty. Proto je důležité volit produkty, které jsou určeny pro náš typ pleti.

Já sama jsem vyzkoušela mnoho produktů a našla jsem, že nejšetrnější a nejeffektivnější pro mou pleť je chemický peeling. Zní to strašidelně, že? Ale věřte mi, není to tak hrozivé jak to zní. Chemický peeling obsahuje kyseliny, které jemně odlupují odumřelé kožní buňky, aniž by byly abrazivní jako mechanické peelingy.

Hydratace je klíčová

Mnoho lidí se domnívá, že pokud mají mastnou pleť nebo trpí akné, měli by se vyhýbat hydrataci. Ale opak je pravdou! Hydratace je klíčová pro zdraví naší pleti. Hydratuje, zvláčňuje a obnovuje bariéru pleti, která je nezbytná k ochraně pleti před vnějšími vlivy.

Takže ano, i když máte mastnou pleť nebo trpíte akné, měli byste si najít vhodný hydratační krém. Optimálně takový, který je "non-comedogenic", což znamená, že neucpává póry. Můj oblíbeným produkt je bez oleje a velmi lehký, takže ho můžu nosit pod make-upem bez obav, že mi ucpává póry.

Nechme pokožku odpočívat

Jedním z nejlepších tipů, který jsem kdy dostala, bylo: "Nechte svoji pokožku dýchat." Mám ráda make-up a ráda se s ním hraji. Ale také jsem se naučila, že moje pokožka potřebuje pravidelné pauzy.

Někdy si prostě udělám "den bez make-upu" a nechám svoji pokožku dýchat. Ale pokud se bez make-upu necítím pohodlně, používám lehké BB krémy nebo minerální pudry, které moji pokožku nezatěžují. A to je také jeden z důvodů, proč ráda zůstávám doma v neděli - je to můj den bez make-upu!

Vztah mezi stravou a akné

Měření dopadu stravy na akné je složité a vede k mnoha debatám mezi odborníků. Ale mám zkušenosti, že když jíme zdravě, tělo to ocení a projeví se to i na naší pleti. Zkoušela jsem různé diety, ale ta, která mi nejvíce pomohla, byla dieta s nízkým obsahem sacharidů.

Nedělám to úplně striktně, ale snažím se vyhnout sladkostem, bílému pečivu a rýži. Místo toho preferuji celozrnné produkty, hodně zeleniny a bílkoviny. Může to být náhoda, ale od té doby, co jsem se rozhodla pro tento způsob stravy, mám pleť mnohem lepší.

Pravidelná návštěva dermatologa

A jako poslední, ale neméně důležité, bych doporučila pravidelnou návštěvu dermatologa. Dermatolog může posoudit stav vaší pleti a doporučit vám nejvhodnější péči. Vždyť každá pleť je jedinečná a to, co funguje na mě, nemusí nutně fungovat na vás.

Já sama navštěvuji dermatologa jednou za rok. Je to pro mě příležitost probrat svou současnou rutinu péče o pleť a získat profesionální radu. Dermatolog také sleduje vývoj mých skvrn a beru to jako příležitost k preventivní kontrole.

Pečování o pleť s akné je cesta, na které se učíme lépe poznávat svoje tělo a svoji pleť. Já se snažím tuto cestu vidět pozitivně, jako příležitost k sebepoznání a sebelásce. A věřte mi, je možné mít krásnou pokožku i přes akné. Stačí jen najít správný klíč.

Napsat komentář

Nejnovější příspěvky