Co obsahuje make up?

Co obsahuje make up?

Úvod do tajemství obsahu make-upu

Jedna z nejčastějších otázek, kterou mi kladete, je: "Co obsahuje make-up?" A já vám říkám, že je to velmi dobrá otázka! Jsme zvyklí nakupovat a používat tyto produkty každý den, ale kolik z nás skutečně ví, co je v těchto malých lahvičkách a tubách? Je ten obsah kouzelný, něco jako elixír mládí, nebo spíše něco jako lektvar hrůzy?

Moje zvědavost na toto téma mě vedla ke zjišťování víc, takže dneska půjdeme na malou exkurzi do světa složení make-upu. A Pavel, můj milovaný manžel (nebo jak mu ráda říkám – můj vlastní chemik v domácnosti!) mi s tím velmi pomohl. Ale nebuďte nervózní, snažím se to udržet jednoduché a nezatěžovat vás příliš mnoho chemickými termíny.

Co je vůbec make-up?

Make-up je produkt, který se používá ke zlepšení nebo změně vzhledu. Obsahuje různé ingredience, které mohou ovlivnit barvu, texturu, trvanlivost, výdrž a dokonce i vůni produktu. Tyto ingredience můžou být minerální, syntetické nebo přírodní a jejich kombinace vede k různým výsledkům.

A abychom měli představu o tom, o jak komplexním systému mluvíme, měli bychom se podívat na jednotlivé komponenty, které tvoří náš milovaný make-up. Hlavní složky jsou pigmenty pro barvu, plniva pro strukturu, emulgátory pro spojení složek, konzervanty pro zachování a mnoho dalšího. Ale nebojte, i když to zní složitě, postupně si to všechno rozebereme.

Povíme si o pigmentech

Pigmenty jsou pravděpodobně jednou z nejdůležitějších součástí make-upu. Pigment je v podstatě chemická látka, která absorbují některé vlnové délky světla a odráží jiné, což dává make-upu jeho barvu. Pigmenty mohou být přírodní nebo syntetické. Přírodní pigmenty pocházejí z rostlin a minerálů, zatímco syntetické jsou vyrobeny v laboratořích. Ačkoli přírodní pigmenty z rostlin mohou být ekologičtější, obecně platí, že syntetické pigmenty jsou stabilnější, odolnější vůči světlu a poskytují širší škálu barev.

Jednou z nejdůležitějších věcí při výběru make-upu je pochopit, co pigmenty dělají. Pigmenty vytvářejí barvu, kterou vidíme, když na obličej nanášíme make-up. Některé pigmenty mohou mít také další funkce, jako je opalování nebo rozjasnění pleti. To může být velmi užitečné, pokud se snažíte dosáhnout určitého vzhledu.

Jak na plniva a emulgátory

Plniva jsou složky, které dodávají make-upu objem a tvar. V podstatě jsou to „složky naplnění“, které zabraňují tomu, aby byl produkt příliš tekutý nebo příliš tuhý. Příkladem plniva může být mastek, který je derivátem stromu Pistacia lentiscus a je často používaný v různých kosmetických výrobcích. Ale moc se nezaměřujte na názvy, důležité je vědět, proč jsou tato plniva v make-upu.

Emulgátory jsou další klíčovou složkou. Pomáhají spojovat vodu a olej, které by se jinak oddělily. To je důležité, protože mnoho kosmetických složek jsou buď na bázi vody, na bázi oleje, nebo kombinací obou. Bez emulgátoru byste měli nahoru vrstvu oleje a dole vrstvu vody (nebo naopak), což by nebylo pro aplikaci make-upu příliš praktické, že?

Konzervanty – nutné zlo?

Nakonec, ale neméně důležitě, jsou zde konzervanty. Jak už název napovídá, konzervanty pomáhají uchovávat kosmetické produkty. Bez nich by se naše oblíbené produkty velmi rychle zkazily. Konzervanty zabíjejí bakterie, kvasinky a plísně, které by mohli produkty napadnout a zanechat v nich nechtěné a škodlivé mikroorganismy.

Ale obávám se, že tady je malý háček. Některé konzervanty mohou být pro některé z nás problematické. Přestože je jejich použití v kosmetice regulováno, některé typy mohou vyvolávat alergie nebo podráždění. Proto je důležité vědět, co je ve vašem make-upu a poradit se s odborníkem, pokud máte nějaké pochybnosti.

Asi bych měla na tomto místě dodat, jak mi Pavel, můj muž, říká: "Vše je chemie!" Ano, i voda je chemie. A to, že je něco umělé, tedy chemicky vytvořené, neznamená, že je to automaticky špatné. Věda a pokrok nám v mnoha ohledech usnadňují a zlepšují život, tak proč bychom to nemohli využít i v kosmetice?

A koneckonců...

Tak to je vše, co jsem věděla a chtěla se s vámi podělit o složení make-upu. Doufám, že vám to bylo minimálně trochu užitečné a že se vám líbil náš malý výlet do chemie kosmetických produktů. A pamatujte, nejlepší je vždycky se informovat a jelikož jsem vás přece jen zahltila hodně informacemi, neváhejte se mě na cokoli zeptat! Už se těším na naše další společné téma. A jak říká můj Pavel: "Chemie je všude kolem nás, tak si ji užijte (a to i v make-upu)!"

Napsat komentář

Nejnovější příspěvky