
Chci nosit kontaktní čočky- jak na to?
14. říjen 2011Problémy se zrakem dnes trápí velkou část populace. Nejvíce lidí trpí krátkozrakostí a dalekozrakostí. Nošení brýlí na dálku nemusí být pro někoho komfortní, ba dokonce spousta lidí ve své práci či při sportování ani nemůže dioptrické brýle nosit. V tomto případě mohou přijít na řadu kontaktní čočky. Při nošení kontaktních čoček je však potřeba dodržovat určité zásady, jinak mohou našemu zraku ještě více přitížit.
Co je třeba učinit před prvním použitím kontaktních čoček
Před prvním použitím kontaktních čoček je především dobré si nechat provést lékařské vyšetření u očního lékaře. Ten nám na základě vyšetření sdělí, zda kontaktní čočky můžeme bez větších obtíží nosit či nikoliv. K zakoupení kontaktních čoček je dobré zmínit, že na ně není potřeba mít lékařský předpis. Ceny čoček se liší dle jejich druhu a využití, nepřispívají na ně ale zdravotní pojišťovny, kromě případů, kdy máme vysoký počet dioptrií. V případě úhrady od zdravotní pojišťovny je potřeba si zajít k reviznímu lékaři.
Specializovaná pracoviště je v každém případě dobré navštívit v případě, že s nošením kontaktních čoček nemáme vůbec žádnou zkušenost. Zde Vás naučí, jak si čočky nasazovat a vyndávat, případně též i to, jak o ně pečovat.
Typy kontaktních čoček
Kontaktní čočky existují v různých variantách dle délky nošení. Můžete si tak pořídit čočky, které se dají nosit čtrnáct dní až tři měsíce. Tyto kontaktní čočky se běžně sundají na noc, u některých typů je nemusíme ani před spaním sundávat. Dalším typem jsou pak jednodenní kontaktní čočky, ty se hodí pro lidi, jež je nevyužívají stále a mají je jen jako alternativní náhradu za dioptrické brýle.
Kvalita kontaktních čoček závisí na jejich schopnosti být dostatečně vlhké. Příkladem mohou být třeba kontaktní čočky Biofinity od výrobce Cooper, velmi oblíbené jsou rovněž kontaktní čočky značky Pure Vision.
Reklama[Nahoru ↑]