verze pro tisk

Jak se zbavit nervozity?

20. březen 2015

Čeká vás pracovní pohovor nebo důležité jednání? Máte před třídou přednášet seminární práci? Máte před prvním veřejným vystoupením? Těšíte se na první rande? Bojíte se, jak to zvládnete, jestli tréma a nervozita nepřevezmou kontrolu nad vašimi smysly? Každý to známe, rozklepané ruce, pot na čele, třes…Jak se nervozity zbavit, abyste mohli úspěšně prodat to, na co jste se pečlivě připravili? Podívejte se na pár tipů.

sxc.husxc.hu

Zkouška nanečisto

Je úplně jedno, jaký důležitý den máte před sebou. Většinu situací, ze kterých máte trému, si můžete vyzkoušet nanečisto. Je to skutečně výborný způsob. Prezentaci nebo seminární práci zkuste probrat se spolužákem či kolegou.

Přednášku před plným sálem nejlépe natrénujete také před větším počtem lidí, i kdybyste si měli pozvat deset příbuzných a kamarádů k sobě do obýváků. Nic nešiďte a celou akci proveďte tak, jakoby to bylo již „naostro“, včetně příchodu a závěru.

Porozhlédněte se po místě činu

Máte první veřejný koncert nebo přednášku na neznámém místě? Nebo schůzku s klientem v restauraci, kam běžně nechodíte? Pak si udělejte čas, a běžte se na místo konání podívat.

Ve známých místech se cítíme obecně bezpečněji, než někde, kde jste poprvé. Pokud vás čeká veřejný projev, nebojte se si svou řeč vyzkoušet přímo na místě.

Odpočiňte si

Je jasné, že přípravě na váš důležitý den věnujete hodně času. Je ale také potřeba myslet na odpočinek. Proto minimálně večer před tím vypněte. Zajděte si na večeři, na procházku, pusťe si oblíbený film, nebo se jděte vybít sportem. Prostě zaměstnejte svůj mozek něčím jiným. Ráno pak budete odpočati a připraveni. Přečtěte si také tipy, jak odstranit únavu během dne.

Dýchat, dýchat

Pokud těsně před projevem nervozita nastoupí, dýchejte. Klidně, pomalu, soustřeďte se na dech. Můžete mít pocit, že se nemůžete nadechnout, klid, to je jen stresem. Nesnažte se dýchat rychle, protože pak může nastat překysličení, začnou vás brnět prsty a rty a bude vymalováno. Vezměte si sebou třeba nějakou oblíbenou hudbu do sluchátek, nebo knížku a snažte se relaxovat.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Čtěte také...

Jak se zbavit nervozity?

Jak se zbavit nervozity?

Čeká vás pracovní pohovor nebo důležité jednání? Máte před třídou přednášet seminární práci? Máte před prvním veřejným vystoupením? Těšíte se na první rande? Bojíte se, jak to zvládnete, jestli tréma a nervozita nepřevezmou kontrolu nad vašimi smysly? Každý to známe, rozklepané ruce, pot na čele, tř…

Jak se rychle zbavit kašle?

Jak se rychle zbavit kašle?

Když máte kašel a nemůžete si dovolit být doma, lidé na vás koukají skrze prsty. Stačí jen trochu zakašlat a už se na vás snášejí vyčítavé pohledy s jasným vzkazem, že byste se měli „uklidit někam do ústraní“, abyste náhodou všechny nenakazili. Nenechte se kašlem otrávit, naučte se, jak jeho projevy…


Trápí vás akné? Přečtěte si, jak se ho zbavit!

Trápí vás akné? Přečtěte si, jak se ho zbavit!

Když jste ještě patřily do řad studentů a bylo vám -náct, měli jste za to, že až dospějete, vaše pleť dostane rozum a přestanou se na ní objevovat nevzhledné vyrážky. Jenomže akné přetrvalo a vy netušíte, jak se ho zbavit… Informací je přitom poměrně dost a často stačí dodržovat některá základní opa…

Zbavte se černých teček jednou provždy!

Zbavte se černých teček jednou provždy!

Pokud máte mastnou pleť, velmi pravděpodobně vás trápí černé tečky. Poradíme vám jak na ně!