verze pro tisk

Trápí vás akné? Přečtěte si, jak se ho zbavit!

7. srpen 2018

Když jste ještě patřily do řad studentů a bylo vám -náct, měli jste za to, že až dospějete, vaše pleť dostane rozum a přestanou se na ní objevovat nevzhledné vyrážky. Jenomže akné přetrvalo a vy netušíte, jak se ho zbavit… Informací je přitom poměrně dost a často stačí dodržovat některá základní opatření. Pro jistotu jsme vám sepsali to nejdůležitější, co byste měli o boji s akné vědět. Jak se zařídíte, je na vás.

Trápí vás akné? Přečtěte si, jak se ho zbavit!Trápí vás akné? Přečtěte si, jak se ho zbavit!

Co je akné a jaké jsou jeho příčiny?

Chcete-li s akné efektivně bojovat, musíte se s ním důvěrně seznámit. Když nepoznáte příčiny, jen těžko zabráníte následkům.

Acne vulgaris je jedním z nejvíce se vyskytujících kožních onemocnění a alespoň jednou za život postihne 80 % lidí. Typickým projevem jsou vyrážky, k jejichž vzniku dochází poté, co se zablokují mazové žlázy a následně se zanítí. Vřídky mohou být bolestivé a není na ně hezký pohled. K nejkritičtějším místům patří čelo, brada, nos, ramena a záda.

Ačkoliv akné trápí především puberťáky, nezřídka se vyskytuje také mezi dvacátým až třicátým rokem života. Potýkají se s ním i někteří starší lidé.

K nejčastějším příčinám tvorby akné patří hromadění bakterií kvůli nedostatečné hygieně, hormonální procesy (např. menstruace), stres, dědičnost, konzumace alkoholu, kouření a užívání drog či anabolických steroidů.

Dodržujte pravidla hygieny

Protože je jednou z hlavních příčin tvorby vyrážek nedostatečná hygiena, měli byste si zažít určité zásady:

  • nedotýkejte se špinavýma rukama obličeje
  • ruce si udržujte čisté a suché
  • dbejte na dostatečnou hydrataci pleti
  • dodávejte pokožce dostatek živin

Akné si příliš nerozumí s make-upem a líčidly. Snažte se proto líčení omezit a nepodceňujte význam důkladného čištění. Skvělým pomocníkem může být kvalitní micelární voda – díky ní snadno odstraníte stopy po líčení i veškeré nečistoty. Po vyčištění tamponkem tvář nemusíte oplachovat vodou.

Vyzkoušejte sílu bylinek

Příroda je mocná čarodějka a není nic, s čím by si neporadila. Sáhnete-li po bylinkách s protizánětlivým účinkem, určitě nebudete litovat. Bylinné masky v kombinaci s přípravky, jako je výše zmíněná micelární voda, dosáhnete vynikajících výsledků.

Bylinky snižují zarudnutím, mají odmašťovací efekt, působí jako prevence a eliminují zánět. K nejoblíbenějším přírodním čistidlům patří výluh z řepíku lékařského, zelený čaj (kvalitní sypaný), jetel či listy kopřivy. Masku si můžete vyrobit z rozdrceného heřmánku s medem.

Upravte si jídelníček

Na stavu pleti se výrazně podepisuje strava. Chcete-li, aby se akné přestalo tvořit, jako tomu bylo doposud, vyhýbejte se mastným, smaženým a těžkým jídlům. Naopak do jídelníčku zařaďte více potravin bohatých na vitamíny A, B a C. Ovoce a zelenina vám navíc prospějí ve všech směrech, nejen při potlačování projevů akné.

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Čtěte také...

Trápí vás akné? Přečtěte si, jak se ho zbavit!

Trápí vás akné? Přečtěte si, jak se ho zbavit!

Když jste ještě patřily do řad studentů a bylo vám -náct, měli jste za to, že až dospějete, vaše pleť dostane rozum a přestanou se na ní objevovat nevzhledné vyrážky. Jenomže akné přetrvalo a vy netušíte, jak se ho zbavit… Informací je přitom poměrně dost a často stačí dodržovat některá základní opa…

Akné: Jak s ním účinně bojovat?

Akné: Jak s ním účinně bojovat?

Také jste již zažili, že jste měli důležitou schůzku a chtěli jste vypadat krásně, ale co se nestalo… ráno jste se probudili a na obličeji se rýsoval červený pupínek? Přečtěte si, jak účinně bojovat s akné a jistě se vám to znovu nestane.


Jak se zbavit nervozity?

Jak se zbavit nervozity?

Čeká vás pracovní pohovor nebo důležité jednání? Máte před třídou přednášet seminární práci? Máte před prvním veřejným vystoupením? Těšíte se na první rande? Bojíte se, jak to zvládnete, jestli tréma a nervozita nepřevezmou kontrolu nad vašimi smysly? Každý to známe, rozklepané ruce, pot na čele, tř…

Jak se rychle zbavit kašle?

Jak se rychle zbavit kašle?

Když máte kašel a nemůžete si dovolit být doma, lidé na vás koukají skrze prsty. Stačí jen trochu zakašlat a už se na vás snášejí vyčítavé pohledy s jasným vzkazem, že byste se měli „uklidit někam do ústraní“, abyste náhodou všechny nenakazili. Nenechte se kašlem otrávit, naučte se, jak jeho projevy…