verze pro tisk

Colorterapie - terapie barvou

29. leden 2015

Pokusy v mnoha zemích prokázaly, že na většinu lidí mají určité barvy povzbuzující nebo uklidňující účinek. Různé barvy mohou ovlivnit vnímání teploty, vnímání času a dokonce schopnost soustředit se a pamatovat si. Všichni lidé reagují na terapii barvou, proto je důležité věnovat pozornost tomu, jaké barvy nosíte a jakými barvami se obklopujete.

Zdrjo: pixabay.com/geraltZdrjo: pixabay.com/geralt

Barva našeho líčení i oblečení má velký vliv!

Barva našeho líčení, oblečení (i našeho spodního prádla) má velký vliv na to, jak se právě cítíme. Také barva ložního prádla ovlivňuje náš spánek. Měli bychom tedy respektovat alespoň základní vztahy mezi barvami a našim zdravím.

Colorterapie se dnes již používá běžně, jako například podprahová reklama. Spoustu firem si nechává dělat logo na zakázku cíleně v určité barvě, aby pak pohled na toto logo vyvolal v člověku určité pocity. Mnohdy se tohoto “fíglu“ využívá v reklamně a nebo přímo v místnostech, kde se uskutečňují různé kontrakty, dohody či nábory zaměstnanců.

Využijte colorterapii i ve vašem osobním životě a podnikání.

Barevná typologie - účinky jednotlivých barev

Červená barva

Dodává člověku sebedůvěru, energii, elán a aktivitu. Pomáhá při celkovém zhroucení a vyčerpání organismu, kdy je zapotřebí nabrat dostatek energie. Uvolňuje potlačené vášně a probouzí sexualitu. Odhaluje dřímající kreativitu, pomáhá člověku otevřít oči a nahlédnout do reality. Naplňuje tělo vitalitou a energií. Pomáhá nám udržet si vlastní energií a nezabývat se zbytečně ostatními.

Terapeutické účinky: zrychluje tep, dech, krevní tlak. Ovlivňuje svalový tonus a metabolismus. Doporučuje se při zácpách a nevolnostech. Má hřejivé účinky při natření na kůži. Nanášení na kůži se nedoporučuje, pokud máte v těle zánět; červená barva by mohla způsobit jeho rozšíření.

Fialová barva

Je barva meditace, uvolnění a odevzdanosti. Ovlivňuje tělo i mysl, podporuje zájem a péči o sebe i o ostatní. Pokud si na sebe oblečete něco fialového, budete na druhé působit klidným a vyrovnaným dojmem. Fialová barva projasňuje lidský potenciál a aktivuje ho. Pomáhá překonávat fáze sobeckosti.

Terapeutické účinky: zklidňuje a uvolňuje tělo, relaxuje svaly. Hodí se po operacích a při rekonvalescenci. Zahřívá při nachlazení a vyrovnává hormonální hladiny. Je vhodná například pro zdravotní sestry při ztrátě chuti pečovat o ostatní.

Oranžová barva

je barvou stimulační, je vnímána jako barvou úspěchu, radosti a spokojenosti. Je taky symbolem nové cesty, začátku lepšího života. Je velice kladně vnímána okolím. Pomáhá zbavovat se starých obtíží a k jejich lepšímu pochopení. Svítání nové moudrosti.

Terapeutické účinky: působí kladně na trávící systém, zlepšuje chuť k jídlu, proto je vhodná například při léčbě anorexie. Zlepšuje prokrvení, aniž by zvyšovala tlak. Oranžovou barvu je vhodné používat po silných traumatických zážitcích, pomáhá člověku najít opět vnitřní radost a sílu do nového vykročení.

Žlutá barva

působí kladně na smysly, zlepšuje náladu, je velmi optimistická. Kreativní a svěží. Ovlivňuje zrak. Působí přímo na nervovou soustavu, pomáhá vstřebávat vědomosti a rozvíjet znalosti. Je vhodná do pracovny, působí proti apatii a ospalosti. Má schopnost harmonizovat.

Terapeutické účinky: působí na vnitřní orgány jako je žlučník a slinivka. Je vhodná při nervových problémech, bulimii, anorexii a drogové závislosti. Je vhodná při syndromu „vyhoření pojistek“, tedy pro přetažené manažery a nebo studenty, kteří mají pocit, že už nezvládají pojmout více učiva.

Modrá barva

je barva harmonie, klidu. Vnáší mír do mysli i ducha. Je vhodná pro odpočinek a uvolnění. Pomáhá překonat komunikační bloky. Zvyšuje koncentraci, pomáhá lidem při nervozitě a vnitřním chaosu najít hluboký klid a tvořivost. Pomáhá překonat velké ztráty a oprostit člověka od strachu. Je to vhodná barva do ložnice a dětského pokojíku.

Terapeutické účinky: je vhodná při astmatu a zánětlivých onemocněních, působí chladně. Aktivuje štítnou žlázu a harmonizuje ji. Je vhodná pro terapeutické účely v případě překonávání ztráty někoho blízkého. Pomáhá navozovat klid a mír v mysli.

Zelená barva

je barvou přírody, a proto je hodně využívána v terapeutické oblasti. Je to barva zdrženlivosti a sebevědomí. Harmonizuje, zklidňuje, neutralizuje a snižuje bolest. Pomáhá člověku opět nalézt smysl a směr životní cesty. Je neutrální a pomáhá tak překonat závist a žárlivost. Je vhodná pro lidi, kteří mají problém s nerozhodností. Pomáhá vidět věci reálně. Harmonizuje vypjaté životní situace a okolnosti.

Terapeutické účinky: ovlivňuje sluch a pomáhá se spánkovými problémy. Podporuje paměť a rozvíjí tvořivost (hlavně u malých dětí). Snižuje jakékoliv bolesti. Je vhodná při onemocnění různými virózami.

Růžová barva

uklidňuje a probouzí lásku, něhu a spokojenost. Posiluje psychiku a schopnost uvědomit si vlastní cenu. Rozvíjí spolupráci, napomáhá kompromisům a pocitu pospolitosti. Je skvělou ochranou proti stresu a uzavřením se vůči společnosti. Harmonizuje vše kolem sebe. Pomáhá probouzet ženský aspekt a mateřství.

Černá barva

naznačuje serióznost a důstojnost. V mnoha lidech ale vzbuzuje pocity strachu a úzkosti. Zabraňuje proudění energie, ale také jejím ztrátám. Naznačuje uzavřenost a nekompromis. Je oblíbená pro své optickou schopnost věci zmenšovat a zeštíhlovat.

Bílá barva

prozrazuje citlivost, smysl pro pořádek a čistotu. Pomáhá osvětlovat a pročišťovat. Rozjasňuje mysl a pomáhá věci vykrystalizovat. Naznačuje ctižádostivost a může působit chladným dojmem. Pomáhá ujasnit a pročistit myšlenky. Usnadňuje hluboké změny, pomáhá je prosvětlovat, a tak nám pomoci spatřit se v novém světle.

Zlatá barva

pomáhá stimulovat vrozenou moudrost. Je vhodná k harmonizaci. Pomáhá nalézt rovnováhu a vyrovnanost. Zbavuje mysl zmatku a chaosu. Harmonizuje celé čelo. Pomáhá oprostit se od malichernosti a uvědomovat si hlubší smysl.

autor: Jana Šaurová

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Čtěte také...

Colorterapie - terapie barvou

Colorterapie - terapie barvou

Pokusy v mnoha zemích prokázaly, že na většinu lidí mají určité barvy povzbuzující nebo uklidňující účinek. Různé barvy mohou ovlivnit vnímání teploty, vnímání času a dokonce schopnost soustředit se a pamatovat si. Všichni lidé reagují na terapii barvou, proto je důležité věnovat pozornost tomu, ja…

Vlasová terapie

Vlasová terapie

Při důkladné péči o vlasy nelze spoléhat jen na laciný šampon, který koupíme někde ve výprodeji. Levné šampony často obsahují jen minimum látek a živin, které dokáží vlasy udržet zdravé, lesklé a bez lupů. Pozor na laciné a nekvalitní šampony na vlasy Pakliže přijdeme do obchodu s vlasovou kosmet…


Plánujete podzimní očistnou kúru?

Plánujete podzimní očistnou kúru?

Ptáte se, proč právě podzim je ideální dobou k očistě organismu? Je totiž vhodné tělo připravit na zátěžové zimní období, kdy tělo nebude mít k dispozici tolik světla a tepla, budeme konzumovat těžší jídla, zpravidla máme i méně pohybu atp.

Rychlejší růst vlasů - jak na to?

Rychlejší růst vlasů - jak na to?

Která žena by si nepřála mít krásné dlouhé vlasy? Ale jak na to, když nerostou? Máme pro vás tipy pro rychlejší růst vlasů!